Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - wskazane Tiofanat metylowy działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na kluczowe szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Kasperczyk 2019-11-03

Gwałtem nieomal rok po ślubie dożyliśmy rodzicami ślicznej córy, i po dwóch latach malca.